Följetong: E-mobility och moms
Vem ska redovisa moms och i vilket land ska momsen betalas vid laddning av elfordon? Högsta förvaltningsdomstolen har publicerat sitt avgörande i ett mål som rör leverans av el vid laddstationer i Sverige.
Bakgrund
Svalner har tidigare berättat att våra experter företräder ett bolag som är en så kallad E-Mobility Service Provider (EMSP). För mer information om omständigheterna i målet och förfarandet i EU-domstolen, se här.
Högsta förvaltningsdomstolen har nu konstaterat att bolaget ska anses leverera el och tillhandahålla en tjänst till kunder som är anslutna till bolagets nätverk och uppsöker en laddstation som ingår i nätverket. Det är en avsevärd skillnad mot tidigare bedömning av Skatterättsnämnden som ansåg att bolaget utförde ett sammansatt tillhandahållande som skulle hanteras som en leverans av el.
Svalners kommentar:
Det har länge varit osäkert hur transaktionerna mellan CPO, EMSP och slutanvändare ska hanteras i momshänseende. Högsta förvaltningsdomstolens dom är därför välkommen.
Det kvarstår dock frågor som branschen kommer att behöva hantera i framtiden.
En fråga är i vilket land leveransen av el och tillhandahållandet av tjänsten ska beskattas. Denna fråga har Högsta förvaltningsdomstolen skickat tillbaka till Skatterättsnämnden för ny prövning och vi kan därför förvänta oss ett svar inom en inte allt lång framtid.
En annan fråga, eller snarare notering, är betydelsen av att det i målet funnits en separat prissättning och debitering av tjänsten i förhållande till leveransen av el. Enligt vår mening är det inte alls lika självklart att domstolen skulle kommit till samma slutsats om priset på tjänsten påverkats av hur mycket el som levererats till kunder.
Skulle ni vara intresserade att höra mer om målet och våra tankar kring dess eventuella betydelse så är ni varmt välkomna att kontakta en av våra experter.
Mobil: +46 76 899 69 10
E-post: ulrika.grefberg@svalner.se
Mobil: +46 76 892 30 02
E-post: christoffer.edvardsson@svalner.se